Figure 7-39 gives the acceleration of a 1.75 kg particle as it is moved from res
ID: 2071199 • Letter: F
Question
Figure 7-39 gives the acceleration of a 1.75 kg particle as it is moved from rest along an x axis by an applied force Fa, from x = 0 to x = 9 m.
How much work has the force done on the particle when the particle reaches the following points?
(a) x = 4 m
(b) x = 7 m
(c) x = 9 m
What is the particle's speed and direction of travel when it reaches each of the following points?
(d) x = 4 m
_____m/s +x direction
(e) x = 7 m
____m/s +xdirection
(f) x = 9 m
______m/s in
Hint given: Work can be found by the graphical integration of a force with respect to distance. When is such work negative? How can you change the vertical axis so that it is for force values? Work is equal to the change in the kinetic energy. How is kinetic energy related to the speed?
Explanation / Answer
a)x=4 , W = 1.75*(.5*1*6+6*3) = 36.75 JRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.