A square wire loop with 50 turns and with sides of length 20 cm is perpendicular
ID: 2068588 • Letter: A
Question
A square wire loop with 50 turns and with sides of length 20 cm is perpendicular to a uniform magnetic field that is directed into the page and increasing in magnitude. The loop contains a light bulb with resistance R= 5.0 , as shown below. (Ignore the resistance of the wires comprising the loop; it's neglibgible compared to that of the bulb).
(a) Which way does the current flow in the loop?
(b) At what rate must the magnetic field be changing if the bulb is dissipating energy at the rate of 60 W?
Explanation / Answer
a) the current will flow in the counter clockwise direction. b)the power dissipated in the bulb is equal to the power generated due to changing magnetic field => v^2*R = 60 => v= sqrt(12) =3.464 V => dB/dt*N*A = 3.464 => dB/dt = 3.464*10000/(50*400) = 1.732 T/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.