A square loop, shown below, is made of wires with a total series resistance of 1
ID: 2037219 • Letter: A
Question
A square loop, shown below, is made of wires with a total series resistance of 15. It is placed in a uniform magnetic field of 0.12 T directed perpendicular the plane of the paper (hence perpendicular to the plane of the loop) and outward. The corners of the loop are hinged and two opposite corners are pulled until points A and B are 4 m apart. 4 m 4 m (a) Compute the initial and final magnetic flux through the loop. If the change in shape of the loop takes place over 0.08 s, what is the average induced current? (b) In what direction does the induced current flow? (You can indicate your answer right on the drawing above.) (e)Explanation / Answer
(A) flux = B.A
B = 0.12 T
initially area A = L^2 = 4^2 = 16 m^2
initial flux = B A = (0.12)(16) = 1.92 Wb ......Ans
finally, A = 0 so
final flux = 0 ......Ans
(B) average induced emf = d(flux)/dt
= (1.92 - 0 )/0.08
= 24 Volt
and I = e / R = 24 / 15 = 1.6 A ....Ans
(C) field is out of page and flux is decreasing.
so flux due to field of induced current will compensate it.
and field direction of induced current will be out of page.
So current direction -> counter clockwise direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.