Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 12000 N automobile travels at a speed of 45 km/h northward along a street, and

ID: 2063944 • Letter: A

Question

A 12000 N automobile travels at a speed of 45 km/h northward along a street, and a 8000 N sports car travels at a speed of 61 km/h eastward along an intersecting street.

A. If neither driver brakes and the cars collide at the intersection and lock bumpers, what will the magnitude of the velocity of the cars be immediately after the collision?


So far, I have changed N to kg for the mass of cars and converted speed into m/s.

Then, I used an elastic condition velocity equation to find the velocities for each of the car.

Then I found the magnitude by square rooting the sum of the two velocity and converting the units back into km/h.

However, I still got the wrong answer after numerous attempts, so has my fellow classmates and my teacher is not responding to our emails.

Please help, thank you

Explanation / Answer

m1=12000/10=1200Kg    ,m2=8000/10=800Kg

v1=12.5m/s      ,v2=16.94m/s

p1=m1v1=15000kgm/s   p2=13552kgm/s

the collision is inelastic

so after collision they stick together and and travel before coming to rest

common velocity V =(p1+p2)/(m1+m2)

p1+p2 is the net momentum associated with them

p1 is along +ve- x axis    ,p1 is along +ve-y axis

P=(p12 +p22 )=20215kgm/s

V= 20215/2000

= 10.10m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote