A 120-cm-wide sign hangs from a 5.3kg , 200-cm-long pole. A cable of negligible
ID: 1769390 • Letter: A
Question
A 120-cm-wide sign hangs from a 5.3kg , 200-cm-long pole. A cable of negligible mass supports the end of the rod as shown in the figure(Figure 1) .
Figure 1:
What is the maximum mass of the sign if the maximum tension in the cable without breaking is 390N ?
120-cm-wide sign hangs from a 5.3kg , 200-cm-long pole. A cable of negligible mass supports the end of the rod as shown in the figure(Figure 1) . Figure 1: What is the maximum mass of the sign if the maximum tension in the cable without breaking is 390N ?Explanation / Answer
mass of the long pole m = 5.3 kg
length of the long pole L = 200 cm = 2 m
tension in the cable T = 390 N
length of the sign board L' = 120 cm = 1.2 m
angle theta = tan-1(250 cm / 200 cm) = 51.340
weight of the long pole W = F = mg
weight of the sign board W' = F' = m'g
the net torque taking pivot at point O is
sigma T = -(F)(100 cm) -(F')(140 cm) + L (T sin theta) = 0
-(F)(100 cm) -(F')(140 cm) + L (T sin theta) = 0
L (T sin theta) = (mg)(100 cm) + (m'g)(140 cm) = 0
(200 cm)(390 N)(sin 51.340) = (5.3 kg)(9.8 m/s2)(100 cm) + (m')(9.8 m/s2)(140 cm)
(2 m)(390 N)(sin 51.340) = (5.3 kg)(9.8 m/s2)(1 m) + (m')(9.8 m/s2)(1.40 m)
(609.08) = 51.94 + (13.72 * m')
mass m' = 40.61 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.