A 120-V motor has mechanical power output of 3.00 hp. It is 83.0% efficient in c
ID: 1673218 • Letter: A
Question
A 120-V motor has mechanical power output of 3.00 hp. It is 83.0% efficient in convertingpower that it takes in by electrical transmission into mechanicalpower. a) Find the current in the motor? b)Find the energy delivered to the motor by electricaltransmission in 2.00 h of operation. c)If the electric company charges $0.160/kWh, what does itcost to run the motor for 2.00h ? A 120-V motor has mechanical power output of 3.00 hp. It is 83.0% efficient in convertingpower that it takes in by electrical transmission into mechanicalpower. a) Find the current in the motor? b)Find the energy delivered to the motor by electricaltransmission in 2.00 h of operation. c)If the electric company charges $0.160/kWh, what does itcost to run the motor for 2.00h ?Explanation / Answer
Voltage V = 120 V
Mechanical Power P = 3 hp = 3 * 746 W = 2238 W
Effciency e = 83 % = 0.83
So, electrical power P ‘ = P / 0.83 = 2696.38 W
(a). current I = P ‘ / V = 22.46 A
(b). time t= 2 h = 2 * 3600 s
Energy delivered to the motor E = P ‘ t
= 19.41 * 10 ^ 6 J
(c). energy E = 19.41 * 10 ^ 6 J
=19.41 * 10^ 6 W s
= 19.41 * 10 ^ 6 * ( kW / 10 ^ 3 ) * ( 1/ 3600) h
=5.391 kW h
Cost of 1 kW h is , C = $0.16
So, Cost of 5.391 kWh is = 5.391 * $0.16
= $0.86266
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.