a)You operate a small grain elevator near Champaign, Illinois. One of your silos
ID: 2061695 • Letter: A
Question
a)You operate a small grain elevator near Champaign, Illinois. One of your silos uses a bucket elevator that carries a full load of 800 kg through a vertical distance of 40 m. (A bucket elevator works with a continuous belt, like a conveyor belt.) (a) What is the power provided by the electric motor powering the bucket elevator when the bucket elevator ascends with a full load at a speed of 2.3 m/s?b) Assuming the motor is 85 percent efficient, how much does it cost you to run this elevator, per day, assuming it runs 60 percent of the time between 7:00 a.m. and 7:00 p.m. with an average load of 85 percent of a full load? Assume the cost of electric energy in your location is 15 cents per kilowatt hour
Explanation / Answer
a) Power = work/time
work done = 800*9.8*40 (mgh)
time = 40/2.3
Power = 800*9.8*40/(40/2.3) = 18032 W
b) Cost = 0.15*(.85)*(12*60*60*0.6)(.85*18.032) = 50653.33 cent or $506.53
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.