A uniform electric field exists between two parallel plates. The magnitude of th
ID: 2060793 • Letter: A
Question
A uniform electric field exists between two parallel plates. The magnitude of the electric field if 50 N/C. an electron enters the field from the lower left corner, as shown. The initial velocity vector of the electron has a magnitude of 6 X 105 m/s and makes an angle =30 degrees with the x axis
let the x axis point to the right and the y axis point upward, from lower plate to the upper plate
a.) calculate the magnitude and direction of the electron's acceleration vector
b.) calculate the magnitude and direction of the electron's velocity vector at a time t=0.01s after it enters the electric field
Explanation / Answer
a)
Force on the electron, F = E*q = 50*1.6*10^-19 = 8*10^-18 N
so, acceleration, a = F/m = 8*10^-18/(9.1*10^-31) = 8.79*10^12 m/s2 <----magnitude
direction = towards the lower plate vertically downwards <-----direction
b)
we use the formula,
v = u + at
so, v = 6*10^5*(cos30(i) + sin30(j)) +(8.79*10^12(-j))*0.01 = 5.2*10^5(i) - 8.8*10^12(j)
so, magnitude = sqrt((5.2*10^5)^2 + (8.8*10^12)^2 ) = 8.8*10^12 m/s <----magnitude
direction = tan-inverse(8.8*10^12/5.2*10^5) = 90 degrees or towards the lower plate vertically downwards <---- direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.