A uniform disk with mass m = 8.78 kg and radius R = 1.42 m lies in the x-y plane
ID: 3901411 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 8.78 kg and radius R = 1.42 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 319 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 319 N at the edge of the disk on the A uniform disk with mass m = 8.78 kg and radius R = 1.42 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 319 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 319 N at the edge of the disk on theExplanation / Answer
1) TF1 = torque of force F1 = R * 319 *sin(90) = 1.42*319*1 = 452.98 az^2 Nm
magnitude =452.98 Nm
2) TF2 = torques due to F2 = R1*F2*sin(0) = 0
3) TF3 = toruqe due to F3 = - R*F3*cos(39) az^ = -352 az
magnitude = 352
T = net torque = TF1 + TF2 +TF3 = 452.98 az^ + 0 -352 aZ^ = 100.9 aZ^
4) X component of net toruqe = 0
5) y component of net torque =0
6 ) z component net torque = 100.9
7) I = momnet of inertia = mR^2/2 =8.78 *(1.41)^2/2 =8.6 kg m^2
a =agular accceleration = T/I = 100.9/8.6 =11.74 rad/s^2
8) at t= 1.7 s
W =angular velocity = a*t = 11.74*1.7 =19.95 rad/s
ratational kinetic energy = I*w^2/2 = 8.86* (19.95)^2/2 =1711.41
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.