A uniform disk with mass m = 8.83 kg and radius R = 1.44 m lies in the x-y plane
ID: 1408140 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 8.83 kg and radius R = 1.44 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 326 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 326 N at the edge of the disk on the -y-axis, and 3) a force 326 N acts at the edge of the disk at an angle 0 = 31 degree above the -x-axis. What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F_1? What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F_2? What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F_3? What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk?Explanation / Answer
drop a perpendicular from the centre of the disk to the force line F3.
let that distance be D.
then as given that angle with -ve x axis is 31 degrees,
cos(theta)=D/1.44
==>D=1.2343 m
y coordinate of the point where F3 touches the disk, be d.
then sin(theta)=d/1.44
==>d=.74165 m
hence in vector notation, point of contact of the force from the origin/z axis=-1.2343 i + 0.64165 j
torque=cross product of distance vector and force
=(-1.2343 i + 0.74165 j )*(326 j)
=-402.3818 k
hence the torque is acting along -ve z axis and with a magnitude of 402.3818 N.m
hence answers are:
3. 402.3818 N.m
Q4. 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.