A uniform disk with mass m = 8.84 kg and radius R = 1.44 m lies in the x-y plane
ID: 1345006 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 8.84 kg and radius R = 1.44 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 329 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 329 N at the edge of the disk on the –y-axis, and 3) a force 329 N acts at the edge of the disk at an angle = 32° above the –x-axis.
1)
What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1?
N-m
2)
What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2?
N-m
3)
What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3?
N-m
4)
What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk?
N-m
5)
What is the y-component of the net torque about the z axis on the disk?
N-m
6)
What is the z-component of the net torque about the z axis on the disk?
N-m
7)
What is the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk?
rad/s2
8)
If the disk starts from rest, what is the rotational energy of the disk after the forces have been applied for t = 1.8 s?
J
Please explain your answers with Forumlas. Thank you.
Explanation / Answer
the formula for torque is
T = Fr
the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1 is
a). T = F*R
= 329*1.44
= 473.76 Nm (anticlockwise)
(b)
the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2 is
since F2 is passing from the origin,
. T = F*R = 329*0 =0
torque due to F2 is 0.
c).torque due to F3 is
T = FR cos theta
= 329*1.44*cos32
= 401.77 Nm (clockwise)
d)all the torques are in z-direction only.
0 torque in x-direction
e)0
according guidelines answered first four question please post next time remaining questions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.