The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage tha
ID: 2060288 • Letter: T
Question
The rechargeable batteries for a laptop computer need a much smaller voltage than what a wall socket provides. Therefore, a transformer is plugged into the wall socket and produces the necessary voltage for charging the batteries. The batteries are rated at 9.0 V, and a current of 221 mA is used to charge them. The wall socket provides a voltage of 120 V. (a) Determine the turns ratio of the transformer. (b) What is the current coming from the wall socket? (c) Find the average power delivered by the wall socket and the average power sent to the batteries.Explanation / Answer
(b) = 0.199*9.0/120 (c) = 0.199*9.0/0.95 asuming transformer efficiency = 0.95 (d) = 0.199*9.0 if you assume efficiency = 1, then power from outlet is the same as power to batteries.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.