A thin, 77.0-cm wire has a mass of 16.1 g. One end is tied to a nail, and the ot
ID: 2059734 • Letter: A
Question
A thin, 77.0-cm wire has a mass of 16.1 g. One end is tied to a nail, and the other end is attached to a screw that can be adjusted to vary the tension in the wire.Part A: To what tension (in newtons) must you adjust the screw so that a transverse wave of wavelength 3.33 cm makes 872 vibrations per second?
T= ___?__ N
Part B: How fast would this wave travel?
v= ___?___ m/s
The answer is not The formula to use here is
f = 1/2L vF/µ
µ = m/L = (.0161/.77) = .021 kg/m2
872 = 1/[(2)(.77)] vF/.021
F = 3.79 X 10^4 N. This is the tension in the string
v = v(F/µ)
v = v[(3.79 X 104)/.021]
v = 1.34 X 10^3 m/s
Explanation / Answer
You used the correct formula and you got the correct answer.
Then why you asked the question here?
Confused?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.