5. A parallel-plate capacitor has a plate separation of 5.0 cm. If the potential
ID: 2059181 • Letter: 5
Question
5. A parallel-plate capacitor has a plate separation of 5.0 cm. If the potential difference between the plates is 2000 V, with the top plate at the higher potential, what is the electric field betweenthe plates?
6) Two parallel plates, separated by 0.20 m, are connected to a 12-V battery. An electron released from rest at a location 0.10 m from the negative plate. When the electron arrives at a distance 0.050 m from the positive plate, what is the speed of the electron?
8. Electric field lines near positive point charges
A) circle clockwise. B) circle counter-clockwise.
C) radiate inward. D) radiate outward.
Explanation / Answer
5) V = Ed => E = V/d = 2000/(0.05) = 40,000 N/C 6) Electric field = V/d = 12/0.2 = 24 N/C Using conservation of energy W by Elec field = Change in KE 24 x ( 0.10 - 0.05) = m(v^2)/2 v = 1.624 x 10^15 m/s. 7) By definition of Electric field lines radiate outward of Positive charges and radiate into Negative charges
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.