5. A health insurance company charges policyholders a $2250 annual premium for h
ID: 3351524 • Letter: 5
Question
5. A health insurance company charges policyholders a $2250 annual premium for health insurance for hospitalization. The company estimates that each time a patient is hospitalized costs the company $2900. Furthermore, they have estimated that 85% ofpatients will not be hospitalized, 10% will be hospitalized once a year, and no one will be hospitalized more than twice. (a) Find the insurance company's expected profit per policyholder. (b) What is the expected profit if they enroll 80,000 policyholders?Explanation / Answer
a) expected profit per policyholder =premium paid -expected cost of hospitalization for once a year -expected cost of hospitalization for twice a year
=2250-2900*0.1-2900*2*0.05=1670
b) expected profit from 80000 policyholders =80000*1670=133600000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.