5. A company is trying to decide whether to buy a product it uses or to produce
ID: 463409 • Letter: 5
Question
5. A company is trying to decide whether to buy a product it uses or to produce the product itself. It expects to need 80,000 units per year and has collected the following cost information for three options:
Buy Produce Produce
Product Manually Automated
Fixed Cost NA $225,000 $350,000
Variable Cost $30/unit $20/unit $18/unit
What should the company do? Show any calculations made to decide.
Explanation / Answer
Total cost in buying product:= 30*80000
= $2,400,000
Total cost in Producing manually= 225000+ 20*80000
=$1,825,000
Total cost in producing automated = 350000+ 18*80000
= $1,790,000
Cost is minimum in producing the automated product. therefore company produce automated product.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.