5. A hotel elevator is rated to safely carry up to 10 passengers with a total we
ID: 3061009 • Letter: 5
Question
5. A hotel elevator is rated to safely carry up to 10 passengers with a total weight of 2,300 pounds. Therefore, if the elevator has 10 passengers (with no luggage or other items), the mean weight of each passenger can be up to 230 poand if the average adult male weighs 190 pounds with a standard deviation of 40 pounds, what is the probability that the elevator will be overloaded if a random group of 10 adult males boards the elevator at the same time? Round your answer to four decimal places. (2 pts)Explanation / Answer
=190
=40
x=230
z=(x-)/()
=(230-190)/(40)
=40/40
=1
P(x>230) =P(z>1)
=1-P(z<1)
=1-0.8413
=0.1587
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.