A particle with a charge of 2.50×108 C is moving with an instantaneous velocity
ID: 2056085 • Letter: A
Question
A particle with a charge of 2.50×108 C is moving with an instantaneous velocity of magnitude 40.0 km/s in the xy-plane at an angle of 50.0 degrees counterclockwise from the +x axis.
PART C: What is the direction of the force exerted on this particle by a magnetic field with magnitude 2.00 T in the +z direction?
Please, enter your answer as a counterclockwise angle from the +y direction to the direction of the force. [=o?]
I'm confused about this question...because in the initial part of it, which asked for both of these questions but with the magnitude and direction of B in the -x direction, I can't picture what's going on in the +z direction. Can you please show me all the steps and help me understand this question? Thanks!!!
Explanation / Answer
given
charge = q = -2.50*10-8C
velocity = v = 40.0km/s = 40*103 m/s
angle = = 500
magnetic field magnitude = B = 2.00T
force F = Bqv sin
plug in values and do caliculations F =----------N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.