A particle starts from the origin at t = 0 and moves along the positive x axis.
ID: 1526292 • Letter: A
Question
A particle starts from the origin at t = 0 and moves along the positive x axis. A graph of the velocity of the particle as a function of the time is shown in the figure; the v_s = 7.0 m/s. What is the coordinate of the particle at t = 5.0 s? What is the velocity of the particle at t = 5.0 s? What is the acceleration of axis scale is set by vs the particle at t = 5.0 s? What is the average velocity of the particle between t = 1.0 s and t = 5.0 s? What is the average acceleration of the particle between t = 1.0 s and t = 5.0 s?Explanation / Answer
we know, displacement = area under v-t curve
a)
at t = 5.0s,
x = (1/2)*2*7 + (4-2)*7 + (1/2)*2*7 - (1/2)*1*3.5
= 26.25 m
b) at t = 5.0s,
v = 3.5 m/s
c) at t =5.0s,
a = (v2 - v1)/(t2-t1)
= (0 - 7)/(6-4)
= -3.5 m/s^2
d) at t = 1s,
x1 = (1/2)*1*3.5 = 3.5 m
at t = 5s,
x2 = 26.25 m
so, v_avg = (x2 - x1)/(t2-t1)
= (26.25 - 3.5)/(5-1)
= 5.7 m/s
e) a_avg = (v2 - v1)/(t2-t1)
= (3.5 - 3.5)/(5-1)
= 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.