Light is a form of electromagnetic radiation. In vacuum, all electromagnetic wav
ID: 2054148 • Letter: L
Question
Light is a form of electromagnetic radiation. In vacuum, all electromagnetic waves, including visible light, travel with the same speed (c), 3.00 108 m/s. (This approximate value may also be used for the speed of electromagnetic radiation in air.) The range of visible light is from about 400 nm (violet) to 700 nm (red). (1 nm = 10-9 m). Calculate the corresponding frequency for each of the following wavelengths.
PLEASE NOTE the unit for frequency that is asked for in each question. 1 kHz = 103 Hz. 1 MHz = 106 Hz.
Violet light, 400 nm: Hz
Red light, 700 nm: Hz
Yellow green light (the eye's maximum sensitivity), 560 nm: Hz
FM radio, 3 m: MHz
AM radio, 300 m: kHz
Microwave oven, 0.1 m: Hz
Dental x ray, 0.1 nm: Hz
Explanation / Answer
Violet light, 400 nm:f=C/=3.0*10^8/(400*10^-9)=750*10^12 Hz
Red light, 700 nm:f=C/=3.0*10^8/(700*10^-9)=428.5*10^12 Hz
Yellow green light (the eye's maximum sensitivity), 560 nm:f=C/=3.0*10^8/(560*10^-9)=535.7*10^12 Hz
FM radio, 3 m:f=C/=3.0*10^8/(3)= 100M Hz
AM radio, 300 m:f=C/=3.0*10^8/(300)= 1 MHz
Microwave oven, 0.1 m:f=C/=3.0*10^8/(0.1)=3000 MHz
Dental x ray, 0.1 nm:f=C/=3.0*10^8/(0.1*10^-9)=2.99*10^18 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.