A material with an index of refraction of 1.31 is used to coat glass. The index
ID: 2053723 • Letter: A
Question
A material with an index of refraction of 1.31 is used to coat glass. The index of refraction of glass is 1.5. glass is 1.5. What is the minimum thickness of the coating that will minimize the re?ection of light with a wavelength of 4570 A? °Answer in units of µm
Now assume that the coating’s index of refraction is 1.79. Assume that the rest of the
system (from the previous question) remains the same.
What is the minimum thickness of the coating needed to minimize the re?ection of this light now?
Answer in units of µm
Explanation / Answer
d = ?/4ncoating = 4570x10-10/4x1.31 = 0.0872 µm if ncoating = 1.79 d = 4570x10-10/2(1.79) = .12765 µm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.