A material with an index of refraction of 1.23 is used to coat glass. What is th
ID: 1288683 • Letter: A
Question
A material with an index of refraction of 1.23 is used to coat glass. What is the minimum thickness of the coating that will minimize the reflection of light with a wavelength of 6440 A? The index of refraction of glass is 1.5. Answer in units of mu m A thin layer of oil (with index of refraction 1.23) is floating on water. What is the minimum thickness of the oil in the region that reflects green light (of wavelength 528 nm)? Answer in units of nm An optical coating (n = 1.4) on a glass lens is designed to minimize reflection at lambda = 336 nm and normal incidence. What is the minimum thickness of the coating? Assume the index of refraction of the glass is bigger than the index of refraction n of the coating. Answer in units of nmExplanation / Answer
tmin = L/4n
t min = 644nm/4*1.23
tmin = 0.130 um
--------------------------
t min = 528 nm/(4*.1.23)
t min = 107.31 nm
--------------------------------------------
t min = 336 nm,/(2*1.4)
t min =120 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.