A massless spring with force constant 386 N/m is fastened at its left end to a v
ID: 1550604 • Letter: A
Question
A massless spring with force constant 386 N/m is fastened at its left end to a vertical
wall, as shown below. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. Initially, the 9 kg block and 4 kg block rest
on a horizontal surface with the 9 kg block in contact with the spring (but not compressingit) and with the 4 kg block in contact with the
9 kg block. The 9 kg block is then moved to the left, compressing the spring a distance of 0.3 m, and held in place while the 4 kg block
remains at rest as shown below. Determine the elastic energy U stored in the compressed spring.
Answer in units of J.
Explanation / Answer
Determine the elastic energy U stored in the compressed spring is
U = 0.5*k*x^2
= 0.5* 386 N/m*(0.3 m)^2
= 17.37 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.