A runner is practicing on a circular track that is 255 m in circumference. From
ID: 2045783 • Letter: A
Question
A runner is practicing on a circular track that is 255 m in circumference. From the point farthest to the east on the track, he starts off running due south and follows the track as it curves around toward the west.(a) If he runs halfway around the track and stops at the farthest western point of the track, what is the distance he traveled?
______ m
(b) What is his displacement?
magnitude _____ m
direction _____
__________________________________________________________
A particle's constant acceleration is south at 2.3 m/s2. At t = 0, its velocity is 44.4 m/s east. What is its velocity at t = 7.8 s?
magnitude _____ m/s
Direction ____ degrees
____________________________________________________________
A suspension bridge is 50.0 m above the level base of a gorge. A stone is thrown or dropped from the bridge. At the location of the bridge, g has been measured to be 9.83 m/s2. In each of the following, assume that there is no air resistance.
(a) If you drop the stone, how long does it take for it to fall to the base of the gorge?
____ s
(b) If you throw the stone straight down with a speed of 19.5 m/s, how long before it hits the ground?
____ s
(c) If you throw the stone with a velocity of 19.5 m/s at 25.0
Explanation / Answer
2r=255
r=40.6
a) r=127.5
b) displacment=2r=81.2
direction= opposite
c)A particle's constant acceleration is south at 2.3 m/s2. At t = 0, its velocity is 44.4 m/s east. What is its velocity at t = 7.8 s?
magnitude v2-44.4/7.8=2.3 so v2=62.34 m/s
Direction __same direction __ degrees
A suspension bridge is 50.0 m above the level base of a gorge. A stone is thrown or dropped from the bridge. At the location of the bridge, g has been measured to be 9.83 m/s2. In each of the following, assume that there is no air resistance.
(a) If you drop the stone, how long does it take for it to fall to the base of the gorge?
____ t=s/g=50/9.81=5.09 s
(b) If you throw the stone straight down with a speed of 19.5 m/s, how long before it hits the ground?
__t=s/v=50/19.5=2.5 s
(c) If you throw the stone with a velocity of 19.5 m/s at 25.0° above the horizontal, how far from the point directly below the bridge will it hit the level ground?
___ t=50/19.5sin25=6 x=19.5cos25 x6=106 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.