A rubber ball is shot straight up from the ground with speed v 0. Simultaneously
ID: 1330343 • Letter: A
Question
A rubber ball is shot straight up from the ground with speed v0. Simultaneously, a second rubber ball at height h directly above the first ball is dropped from rest.
a. At what height above the ground do the balls collide? Your answer will be a symbolic expression in terms of v0, h, and g .
b.What is the maximum value of h for which a collision occurs before the first ball falls back to the ground?
c.
For what value of h does the collision occur at the instant when the first ball is at its highest point?
Express your answer in terms of the variable v0 and appropriate constants.
Explanation / Answer
(a)
For the 1st ball:
H = v0t - gt2/2
For the 2nd ball:
h - H = gt2/2
Add above two equations each other.
h = v0t, t = h/v0
Therefore,
H = h - gt2/2
= h - g(h/v0)2/2
= h[1 - gh/(2v02)]
(b)
Substitute H=0,
h[1 - gh/(2v02)]=0
h = 2v02/g
(c)
At the highest point:
t = v0/g,
H = v02/g
Substitute those values in the equation.
h = H + gt2/2
= v02/g + g(v0/g)2/2
= 3v02/(2g)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.