Two blocks, of masses M and 2M where M = 2.0 kg, are connected to a spring of sp
ID: 2044930 • Letter: T
Question
Two blocks, of masses M and 2M where M = 2.0 kg, are connected to a spring of spring constant k = 205 N/m that has one end fixed, as shown in Fig. 8-8. The horizontal surface and the pulley's axle are frictionless, and the pulley has negligible mass. The blocks are released from rest with the spring unstretched.(a) What is the combined kinetic energy of the two blocks when the hanging block has fallen a distance of 0.090 m?
___ J
(b) What is the kinetic energy of the hanging block when it has fallen that 0.090 m?
___ J
(c) What maximum distance does the hanging block fall before momentarily stopping?
___ m
Explanation / Answer
k=(1/2)mv^2
u=mgh
ki + ui = kf + uf
For part A, when you say you used Ugrav = final kinetic energy + Spring potential energy, u(grav) =kf +us = 2.7 J
For part B, I run into the same roadblock, the veocity=1.8 J
For C, I don't understand how the distance is 0. The answer is supposed to be 0.39m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.