Two blocks slide on a horizontal, frictionless surface with two springs on oppos
ID: 2221301 • Letter: T
Question
Two blocks slide on a horizontal, frictionless surface with two springs on opposite sides. Block A has mass 1.66 kg and Block B has mass 3.28 kg. On the left side, Spring 1 has spring constant 2,645 N/m and on the right side, Spring 2 has spring constant 5,412 N/m. Block A compresses Spring 1 by 4.73 cm and is released from rest toward Block B and Spring 2. Block A hits Block B (which is initially at rest) and has a perfectly inelastic collision. The blocks, now stuck together, then head toward Spring 2 and compresses the spring. What is the maximum compression of Spring 2? Write your answer with three significant figures and write the answer in centimeters (cm).Explanation / Answer
Initial kinetic energy of block 1=0.5kx2=0.5*2645*0.04732=2.9588J
velocity of block=sqrt(2K/m)=1.888m/s
Velocity of system after collision=m1v1/(m1+m2)=0.6345m/s
Kinetic energy of system=0.9943J
Compression in spring 2=sqrt(2K/k)=1.92cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.