Two blocks with different mass are attached to either end of a light rope that p
ID: 1344947 • Letter: T
Question
Two blocks with different mass are attached to either end of a light rope that passes over a light, frictionless pulley that is suspended from the ceiling. The masses are released from rest, and the more massive one starts to descend. After this block has descended a distance 1.00 m , its speed is 2.50 m/s .
Part A
If the total mass of the two blocks is 18.0 kg , what is the mass of the more massive block?
Take free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
m1= (in Kg)
Part B
What is the mass of the lighter block?
Take free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
m2= (in Kg)
Explanation / Answer
given
m1 + m2 = 18 kg
Apply conservation of energy
gain in kinetic energy = loss of potentail energy
0.5*(m1+m2)*v^2 = (m2 - m1)*g*h
0.5*18*2.5^2 = (m2-m1)*9.8*1
56.25 = (m2-m1)*9.8
m2 - m1 = 5.74 kg
(18 - m1) - m1 = 5.74
18 - 2*m1 = 5.74
m1 = (18 - 5.74)/2
= 6.13 kg
so, m2 = 18 - 6.13
= 11.87 kg
so,
mas of more massive block = 11.87 kg <<<<<-------Answer
mass of the lighter block = 6.13 kg <<<<<-------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.