A plane, diving with constant speed at an angle of 46.0° with the vertical, rele
ID: 2043550 • Letter: A
Question
A plane, diving with constant speed at an angle of 46.0° with the vertical, releases a projectile at an altitude of 830 m. The projectile hits the ground 4.00 s after release. (Assume a coordinate system in which the airplane is moving in the positive horizontal direction, and in the negative vertical direction. Neglect air resistance.)(a) What is the speed of the aircraft?
m/s
(b) How far did the projectile travel horizontally during its flight?
m
(c) What were the horizontal and vertical components of its velocity just before striking the ground?
m/s (horizontal)
m/s (vertical)
Explanation / Answer
a) 830 = vyt + 0.5gt2 = 4vy + 4.9*16
vy = 188 m/s
v = 188/cos46 = 270.6 m/s
b) vx = 270.6sin46 = 194.68 m/s
t = 4s
x = vt = 194.68*4 = 778.7 m
c) vx = 194.68 m/s
vy = v0y + 1t = 188 + 4*9.8 = 227.2 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.