A plane is sitting on a runway, awaiting takeoff. On an adjacent parallel runway
ID: 1686143 • Letter: A
Question
A plane is sitting on a runway, awaiting takeoff. On an adjacent parallel runway, another plane lands and passes the stationary plane at a speed of 53 m/s. The arriving plane has a length of 38 m. By looking out the window (very narrow), a passenger on the stationary plane can see the moving plane. For how long a time is the moving plane visible?Explanation / Answer
initial velocity (vi) = 53m/s final velocity (vf) = 0m/s --------> we know this since the plane lands; meaning it will STOP. distance (d) = 38m time (t) = ? Use physics formula to find t: (vf)^2 = (vi)^2 + 2ad ----------> 0 = (53)^2 + 2(38)a -------> a = -36.96m/s^2 d = (vi)t + (1/2)at^2 ---------> 38 = 53t + (1/2)(-36.96)t^2 ----> 18.48t^2 -53t + 38 = 0 Solve for t (use quadratic formula): t = 1.4 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.