A simple pendulum of length 1.810 m and mass 1.360 kg is set into motion oscilla
ID: 2041354 • Letter: A
Question
A simple pendulum of length 1.810 m and mass 1.360 kg is set into motion oscillating back and forth. The maximum velocity achieved by the pendulum is 0.7060 m/s. Be sure to use g=9.810 m/s^2A) from what height was the pendulum released? B) what initial arclength was the pendulum pulled from equilibrium? C) How many oscillations has the pendulum swung through in the first 15 seconds? A simple pendulum of length 1.810 m and mass 1.360 kg is set into motion oscillating back and forth. The maximum velocity achieved by the pendulum is 0.7060 m/s. Be sure to use g=9.810 m/s^2
A) from what height was the pendulum released? B) what initial arclength was the pendulum pulled from equilibrium? C) How many oscillations has the pendulum swung through in the first 15 seconds?
A) from what height was the pendulum released? B) what initial arclength was the pendulum pulled from equilibrium? C) How many oscillations has the pendulum swung through in the first 15 seconds?
Explanation / Answer
from the law of conservation of energy
KE = PE
0.5 mv^2 = mgL(1- cos theta)
here cos theta = (l - h)/l
h = v^2/2g
h = 0.706^2 /(2 * 9.81)
h = 0.025 m
so Cos theta = (1.810 - 0.025)/1810
cos theta = 0.985
theta = 9.93 deg
----
arc length = pi R theta/180
arc length = 3.14* 1.81* 9.93/180
arc length = 0.313 m
---------------
T = 2pi sqrt(L/g)
T = 2*3.14* sqrt(1.81/9.81)
T = 2.69 secs
No. of Oscillations = 15/2.69 = 5.57 oscillations
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.