The answer is given so just please explain how to get there and write clearly 3.
ID: 2041119 • Letter: T
Question
The answer is given so just please explain how to get there and write clearly
3. Once he sneaks inside the un genius of Doctor Octopus a machinery at the far end of a The machinery e f 392 Hz. At a distance of d speed of sound is 343 m/s. (a) How many wavelengths has the sound traveled in those 6.30 m (b) What is the actual intensity of the waves at that distance, measured in W/m2? (c) At what distance will the sound intensity level be 78 dB? derground lair, Spider-Man quickly recognizes the technological t work. Scouting around the area, he hears a steady hum of n Dery large cavern. The machinery emits a pure tone at frequency 6.30 m, the sound intensity level is 98 dB. Assume that theExplanation / Answer
a) we know, v = lamda*f
v ---> wave speed
lamda --> wavelength
f --> frequency
lamda = v/f
= 343/392
= 0.875 m
d/lamda = 6.3/0.875
= 7.2
d = 7.2*lamda
d = 7.2 wavelengths <<<<<<<--------------------Answer
b) use the formula for sound intensity level,
beta = 10*log(I/Io)
98 = 10*log(I/10^-12)
9.8 = log(I/10^-12)
10^9.8 = I/10^-12
==> I = 10^(9.8 - 12)
= 6.31*10^-3 W/m^2
= 6.31 mW/m^2 <<<<<<<--------------------Answer
c) let d' is the distance and let I' is the correspoding intensity of sound.
beta' = 10*log(I'/Io)
78 = 10*log(I'/10^-12)
7.8 = log(I'/10^-12)
10^7.8 = I'/10^-12
==> I' = 10^(7.8 - 12)
= 6.31*10^-5 W/m^2
= 6.31 mW/m^2
we know, I is onversly proportional to d^2
so,
I'/I = (d/d')^2
sqrt(I'/I) = d/d'
==> d' = d*sqrt(I/I')
= 6.3*sqrt( (6.31*10^-3)/(6.31*10^-5))
= 63.0 m <<<<<<<--------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.