A ring (4 kg, r = 1 m) rotates in a CW direction with initial angular velocity 2
ID: 2039904 • Letter: A
Question
A ring (4 kg, r = 1 m) rotates in a CW direction with initial angular velocity 20 s-1. A disk (4 kg, r = 1 m) rotates in a CCW direction with initial angular velocity 40 s-1. The ring and disk "collide" and eventually rotate together. Assume that positive angular momentum and angular velocity values correspond to rotation in the CCW direction.
What is the initial angular momentum Li of the ring+disk system?
kg m2 s-1
What is the final angular velocity ?f of the ring+disk system?
s-1
Explanation / Answer
Angular momentum is given by
L = I*w
I(ring) = m*r^2
I(disk) = m*r^2/2
Li(system) = Li(ring) + Li(disk)
Li = m*r^2*wi(ring) + (m*r^2/2)*wi(disk)
wi(disk) = 40 rad/sec
wi(ring) = -20 rad/sec
Li = 4*1^2*(-20) + (4*1^2/2)*40
Li = 0 kg-m^2/sec
Part B
using angular momentum conservation
Li = Lf (since Li = 0)
Lf = If*wf = 0
wf = 0 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.