A rigid ring of R = 1.00 m is started in rotational counter-clockwise motion at
ID: 1557616 • Letter: A
Question
A rigid ring of R = 1.00 m is started in rotational counter-clockwise motion at t = t_0 with constant angular acceleration alpha = 5.60 rad/s^2 about a fixed axis through its center. Calculate the magnitude and direction (relative to the x-axis shown) of a at point P at t = t_0, and draw a sketch of the vector on the figure below. Calculate the direction and magnitude of a at point P', which is the new location of P after it has been displaced pi rad. Sketch this vector on the figure below. Based on the results of this problem does constant alphaExplanation / Answer
at point P
at time t = t0
initial angular speed wi = 0
tangential acceleration at = R*alpha = 1*5.6 = 5.6 m/s^2
radial acceleration ar = R*wi^2 = 0
magnitude of a = sqrt(at^2+ar^2) = 5.6 m/s^2
direction = vertically downwards ( along negative y axis)
====================
(b)
at point P'
final angular speed wf = sqrt(2*alpha*theta)
wf = sqrt(2*5.6*pi) = 5.93 rad/s
tangential acceleration at = R*alpha = 1*5.6 = 5.6 m/s^2
radial acceleration ar = R*wf^2 = 1*5.93^2 = 35.16 m/s^2
magnitude of a = sqrt(at^2+ar^2) = sqrt(5.6^2 + 35.16^2) = 35.6 m/s^2
direction , theta = tan^-1(at/ar)
direction , theta = 9.05 degrees
(c)
NO
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.