A rifle with a barrel length of 70 cm firesa 10 g bullet with a horizontal speed
ID: 1667426 • Letter: A
Question
A rifle with a barrel length of 70 cm firesa 10 g bullet with a horizontal speed of 500 m/s.The bullet strikes a block of wood and penetrates to a depthof 20 cm. a)What resistive force (assumed to be constant) does the woodexert on the bullet? b)How long does it take the bullet to come to rest? A rifle with a barrel length of 70 cm firesa 10 g bullet with a horizontal speed of 500 m/s.The bullet strikes a block of wood and penetrates to a depthof 20 cm. a)What resistive force (assumed to be constant) does the woodexert on the bullet? b)How long does it take the bullet to come to rest?Explanation / Answer
(a) resistive force (assumed to be constant) the wood exert onthe bullet: so we can also assumed that acceleration of the bullet isconstant =a 2*20cm*a=5002 F=a*m =6250 N (b)the time requied: v=500-a*t v=0=>t=8*10-4 s (b)the time requied: v=500-a*t v=0=>t=8*10-4 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.