Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A revolutionary war cannon, with a mass of 2090 kg, fires a 16.7 kg ball horizon

ID: 2059015 • Letter: A

Question

A revolutionary war cannon, with a mass of 2090 kg, fires a 16.7 kg ball horizontally. The cannonball has a speed of 113 m/s after it has left the barrel. The cannon carriage is on a flat platform and is free to roll horizontally. What is the speed of the cannon immedi-ately after it was fired?
Answer in units of m/s

The same explosive charge is used, so the total energy of the cannon plus cannonball system remains the same. Disregarding friction, how much faster would the ball travel if the cannon were mounted rigidly and all other parameters re-mained the same?
Answer in units of m/s

Explanation / Answer

By conservation of Energy:

0.5* m1*v1^2 +0.5*m2*v2^2 = 0.5*m2*v'^2

m1*v1^2 +m2*v2^2 = m2*v'^2
v' = 113.45 m

FAster=113.45-113 = 0.45 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote