A 1500-kg car traveling due ?-40° north of east at v2-20 m/s collides at an inte
ID: 2039046 • Letter: A
Question
A 1500-kg car traveling due ?-40° north of east at v2-20 m/s collides at an intersection , kg minivan traveling due south at v, 20 m/s. Both vehicles become entangled and move together in one direction after the collision. The coefficient of kinetic friction between the wreck vehicles and the road is given as 0.8. Assume an isolated systemand that only frictional forces act on the wreckage after the collision. (a) Calculate the magnitude and direction of the final velocity of the tangled wreckage immediately after collision. (b) (b) Estimate the magnitude and direction of the displacement of the entangled wreckage after the collision. (c) A 5-g ball moving at 5 cm/s to the right makes an elastic collision with a 6-g ball moving to the left at 3 cm/s. Find the magnitude and direction of the final velocity of each ball after the collision. Assume an isolated system. Vlx 12xExplanation / Answer
m1 = 1500 kg
m2 = 2500 kg
v1 = -20 j
v2 = 20*cos40i + 20*sin40 j = 15.32 i + 12.8 j
momentum before collision Pi = m1*v1 + m2*v2
momentum after collison Pf = (m1+m2)*v
from coservation of momentum
total momentum is conserved
Pf = Pi
(m1+m2)*v = m1*v1 + m2*v2
(1500+2500)*v = -(2500*20j) + (1500*(15.32i + 12.85 j) )
4000*v = 22980 i - 30725 j
v = 5.745 i - 7.68 j
magnitude = sqrt(9.575^2+0.53^2) = 9.59 m/s <<<<------------ANSWER
direction = tan^-1(-7.68/5.745) = 53.2o south of east <<<<------------ANSWER
==================================
(b)
force acting fk = uk*(m1+m2)*g
the entangled wreckage comes to rest after travelling a distance d
work done by friction Wf = -fk*d
from work energy relation = work = cahnge in KE = Kf - Ki = (1/20*(m1+m2)*v^2
-fk*d = Kf - Ki
-uk*(m1+m2)*g*d = (1/2)*(m1+m2)*(0-v^2)
0.8*9.8*d = (1/2)*9.575^2
distance d = 5.85 m <<<<------------ANSWER
direction = 53.2o south of east <<<<------------ANSWER
==========================================
(c)
ELASTIC COLLISION
m1 = 5 g m2 = 6 g
speeds before collision
v1i = 5 cm/s v2i = -3 m/s
speeds after collision
v1f = ? v2f = ?
initial momentum before collision
Pi = m1*v1i + m2*v2i
after collision final momentum
Pf = m1*v1f + m2*v2f
from momentum conservation
total momentum is conserved
Pf = Pi
m1*v1i + m2*v2i = m1*v1f + m2*v2f .....(1)
from energy conservation
total kinetic energy before collision = total kinetic energy after collision
KEi = 0.5*m1*v1i^2 + 0.5*m2*v2i^2
KEf = 0.5*m1*v1f^2 + 0.5*m2*v2f^2
KEi = KEf
0.5*m1*v1i^2 + 0.5*m2*v2i^2 = 0.5*m1*v1f^2 + 0.5*m2*v2f^2 .....(2)
solving 1&2
we get
v1f = ((m1-m2)*v1i + (2*m2*v2i))/(m1+m2)
v1f = ((5 - 6)*5 - (2*6*3))/(5+6)
v1f = -3.73 cm/s
speed of 5 g ball = 3.73 cm/s to the right
v2f = ((m2-m1)*v2i + (2*m1*v1i))/(m1+m2)
v2f = (-(6 - 5)*3 + (2*5*5))/(5+6)
v2f = 4.27 cm/s
speed of 6g ball is 4.27 cm/s to the left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.