A 150-V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 cm 2
ID: 1262398 • Letter: A
Question
A 150-V battery is connected across two parallel metal plates of area 28.5 cm2 and a separation of 8.20 mm. A beam of alpha particles (charge +2e, mass 6.64E-27 kg) is accelerated from rest through a potential difference of 1.75 kV and enters the region between the plates perpendicular to the electric field. What magnitude and direction of magnetic field are needed so that the alpha particles emerge undeflected from between the plates?
Sketch a picture.
Define a coordinate system and draw a free-body diagram showing all the applicable forces.
Find the magnitude and direction of the magnetic field needed.
Explanation / Answer
Accelerating Voltage = V=1.750 kV = 1750 V
Charge on alpha= q=2e = 3.2*10^-19 C
Mass = m =6.64*10^-27 kg
Kinetic energy = electric potential energy
(1/2)mv^2 = qV
v = sq rt [2qV/m]
The alpha particles will emerge undeflected from between the plates if magnetic force=elctric force
qvB =qE
E = Vo/d
B = E /v
B =(Vo/d) sq rt [m/2qV]
B = (150 V / 8.20*10^ -3 m ) sqrt ( 6.64*10^ -27 kg / 2 ( 3.2*10^-19 C) ( 1750 V)
B =4.45*10^-2 T
As electric field points upward , electric force is upwards. For alpha to remain undeflected,direction of magnetic field should be out of the page
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.