7. A velocity selector consists of electric and magnetic fields described by Ek
ID: 2038168 • Letter: 7
Question
7. A velocity selector consists of electric and magnetic fields described by Ek and B-Bj. If B = 0.015 T, find the value of E such that a 750 eV electron moving away from the origin along the x axis will travel with constant velocity. (0.24 MV/m A proton (p") and an ?-particle, each traveling with the same velocity, move from region I where there is no magnetic field into region II where there is a magnetic field. Region I Path 1 Region II a. What must be the characteristics of Bo Path 2 the B-field in region II if the paths of the p+ and ?-particle are to be circular? (uniform and into page) b. What is the ratio of the radius of the proton's path to the radius c. If the radius of path 2 is 10 cm and the speed of the particles is 10 m/s, what is the magnitude of the magnetic field in region 11? of the papirt ef pst t Is 10 an and the speed of the particles s (0.02 T)Explanation / Answer
7)
The forces due to electric and magnetic field must be equal and opposite.
e E = Be v ?? E = Bv,
kinetic energy of the electron = Energy of the electron
1/2 mv^2 = 750 eV
v^2 = 2*750*[e /m]
[e/m] of electron = 1.758e11
v^2 = 2*750*1.758e11
v = 1.624e+7 m/s
E = 0.015* 1.624e+7
= 2.4e+5 V/m
= 0.24 MV/m
==================================
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.