Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A horizontal wire of length 3.0 m carries a current of 6.0 A and is oriented so

ID: 2037843 • Letter: A

Question

A horizontal wire of length 3.0 m carries a current of 6.0 A and is oriented so that the eurrent direction is 30 S of W. The horizontal component of the earth's magnetic field is due nortlh at this point and has a strength or 0.14 x 104 T, what is the size of the force on the wire? I. a. 2.2 x 10'N b. 2.5 x 10 N c. 1.9 x 10N d. 1.6x 10 N 2. A small airplane with a wing span of 10 m flies horizontally and due north at a speed of 40 m/s in a region where the magnetic field of the earth is 60 uT directed 60° below the horizontal What is the magnitude of the induced emf between the ends of the wing? ?. 50 mV b. 31 mV e. 37 mV d. 21 mV 3. The dielectric constant of a certain material is 4. Calculate the permittivity of this material. a. 8.85 x 10- C/N m b. 35.4 x 10-1 C N m c. 1.77 x 1012 C/N m2 d. 53.1 x 10-2 C/N m2 4. Find the electric potential at p 6.8 m -10HC a. +0.36 N b. +5.8 x 103 N/C c. +7.9 x 10' volt d. -7.9 x 101 volt e. -1.3 x 101 volt A battery with an emf of 10 V is connected across the ends of an external resistor of 2 ohms. What is the current through the resistor? a. 12.6 A b. 6.3 A e. 3.15 A d. 5 A

Explanation / Answer

1) B = 0.14 * 10-4 T * cos 30 = 1.21 * 10-5 T

F = B I L

F = 1.21 * 10-5 * 6.0 * 3.0

= 2.2 * 10-4 N [option a]

2) E = v B L sin 60

= 40 * 60 * 10-6 * 10 * sin 60

= 21 mV [option d]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote