A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 900 N/m. A bl
ID: 2209168 • Letter: A
Question
A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 900 N/m. A block of mass m = 1.60 kg is attached to the spring and rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below. (a) The block is pulled to a position xi = 7.00 cm from equilibrium and released. Find the potential energy stored in the spring when the block is 7.00 cm from equilibrium. (b) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium position. Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s (c) What is the speed of the block when it is at a position xi/2 = 3.50 cm? m/s
Explanation / Answer
a) PE = ½k*x² = .5*720*.056² = 1.129 J b) Vo = x*v[k/m] = .056*v[720/1.50] = 1.227 m/s c) V(2.80) = Vo*[2.80/5.60]° = .635 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.