A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 900 N/m. A bl
ID: 1302272 • Letter: A
Question
A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 900 N/m. A block of mass m = 1.10 kg is attached to the spring and rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below.
(a) The block is pulled to a position xi = 6.20 cm from equilibrium and released. Find the potential energy stored in the spring when the block is 6.20 cm from equilibrium.
J
(b) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium position.
m/s
(c) What is the speed of the block when it is at a position xi/2 = 3.10 cm?
m/s
Explanation / Answer
a) PE=1/2 kx^2 = 1/2*900*0.062^2 =1.7298J
b)KE at equilibrium=PE at extreme
1.7298=0.5mv^2
1.7298=0.5*1.1*v^2
v=1.77m/s
c) KE at 3.10 = PEmax-PE3.1
1/2*1.1*v^2= 1.7298-1/2*900*0.031^2
v=1.53m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.