A horizontal pipe of cross-sectional area 0.29 m (A, in the picture below) carri
ID: 1793692 • Letter: A
Question
A horizontal pipe of cross-sectional area 0.29 m (A, in the picture below) carries water at a pressure of 1.0 atm; the speed of the water at this point is 9.4 m/s. When the pipe becomes constricted such that its cross-sectional area is only 0.19 m, what is the pressure of the water in atm? Note: 1 atm = 101,300 Pa, and the density of water is 1000 kg/m Hint: Use Bernoulli's equation, ignoring the gravity terms (since the height of the pipe does not change). You will first need to find the speed of the water in the constricted region (using the continuity equation) 2 3Explanation / Answer
Using the continuity equation we have
A1v1 = A2v2
0.29*9.4 = 0.19*v2
v2 = 14.35 m/s
using the bernoulli's equation we have
P1 + 0.5pv1^2 = P2 + 0.5pv2^2 ( since both points are at same level h1 = h2 and hence can be ignored)
P2 = P1 + 0.5p(v1^2 - v2^2)
= 101300 + 0.5*1000*(9.4^2 - 14.35^2)
= 42556.5 Pa
= 42556.5 / 101300 = 0.42 atm
so the pressure at the constricted part is 0.42 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.