A horizontal circular wire loop of radius 0.7 m lies in a plane perpendicular to
ID: 1909436 • Letter: A
Question
A horizontal circular wire loop of radius 0.7 m lies in a plane perpendicular to a uniform magnetic ?eld pointing from above into the plane of the loop, has a magnitude of 0.47 T. If in 0.13 s the wire is reshaped from a circle into a square, but remains in the same plane, what is the magnitude of the average induced emf in the wire during this time? Answer in units of V The current in the loop during the deformation 1. does not arise. 2. ?ows in a direction that cannot be determined from given information. 3. ?ows clockwise when viewed from above. 4. ?ows counter-clockwise when viewed from above.Explanation / Answer
= BA/t
Initial Area = R^2
= *0.7^2
= 1.539 m^2
As perimeter remains same
Therefore
4L = 2R
L = 1.1 m
Therefore
Final Area = 1.1^2
= 1.21 m^2
Theefore
Induced EMF , = (0.47*(1.539 - 1.21))/0.13
= 1.19 V
3. Flows clockwise when viewed from above.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.