A horizontal platform in the shape of a circular disk rotates freely in a horizo
ID: 2992846 • Letter: A
Question
A horizontal platform in the shape of a circular disk rotates freely in a horizontal plane about a frictionless vertical axle. The platform has a massM= 100 kg and a radiusR=2.0m. A student whose mass ism=70kg walks slowly from the rim of the disk toward its center. If the angular speed of the system is3.0rad/s when the student is at the rim, what is the angular speed when she reaches a pointr=0.50m from the center?
Suppose the student had jumped on to the rim of the merry-go-round without transferring any angular momentum to the merry-go-round.
Explanation / Answer
a) as there is no change in angular momentum,
L = I will be constant.
before = after
MR2 /2 x + 0 = (MR2 /2 + mR2 )
(100 x 22 /2 ) x + 0 = (100 x 22 /2 + 70 x 22 ) x 3
200 = 480 x 3
= 7.2 rad/s
b) k.E = I2 /2 = [(100 x 22 /2 + 70 x 22 ) x 32 /2 ] - [(100 x 22 /2 ) x 7.22 /2 ]
= 2160 - 5184 = - 3024 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.