A loudspeaker of mass 23.0 kg is suspended a distance of h = 1.40 m below the ce
ID: 2037298 • Letter: A
Question
A loudspeaker of mass 23.0 kg is suspended a distance of h = 1.40 m below the ceiling by two cables that make equal angles with the ceiling. Each cable has a length of l = 3.10 m .
Part A
What is the tension T in each of the cables?
Use 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
A loudspeaker of mass 23.0 kg is suspended a distance of h = 1.40 m below the ceiling by two cables that make equal angles with the ceiling. Each cable has a length of l = 3.10 m .
Part A
What is the tension T in each of the cables?
Use 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
T = NExplanation / Answer
Let the angle made with vertical is ?
=>cos? = 1.40/3.10 = 0.451
Thus By mg = 2Tcos?
=>T = (23 x 9.8)/(2 x 0.451)
=>T = 249.889 Newton
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.