A lost shipping container is found resting on the ocean floor and completely sub
ID: 2006631 • Letter: A
Question
A lost shipping container is found resting on the ocean floor and completely submerged. The container is 6.15 m long, 2.10 m wide, and 2.76 m high. Salvage experts attach a spherical balloon to the top of the container and inflate it with air pumped down from the surface. When the balloon's radius is 1.65 m, the shipping container just begins to rise toward the surface. What is the mass of the container? Ignore the mass of the balloon and the air within it. Do not neglect the buoyant force exerted on the shipping container by the water. The density of seawater is 1025 k
Explanation / Answer
The length of container, L = 6.15 m The width of container, W = 2.1 m The height of container, h = 2.76 m The radius of ballon's, r = 1.65 m Density of air, = 1.2 kg/m^3 Density of seewater, ' = 1025 kg/m^3 The net buoyancy force = weight of the block The buoyant force of air + The buoyant force of seewater = weight of the block *(4r3/3)g + '*(Lwh)g = mg *(4r3/3) + '*(Lwh) = m m = *(4r3/3) + '*(Lwh) = [1.2*4*3.14(1.65)^3/3] + [1025*6.15*2.1*2.76] = 36604.24 g = 3.66 * 10^4 kg *(4r3/3) + '*(Lwh) = m m = *(4r3/3) + '*(Lwh) = [1.2*4*3.14(1.65)^3/3] + [1025*6.15*2.1*2.76] = 36604.24 g = 3.66 * 10^4 kgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.