A loop of wire of radius 10 cm has a resistance of 2 ohms. The plane of the coil
ID: 1557238 • Letter: A
Question
A loop of wire of radius 10 cm has a resistance of 2 ohms. The plane of the coil is perpendicular to a uniform magnetic field B that is increasing at the rate of 0.1 T.s-1
Find the magnitude of the induced current in the loop.
Please show:
Correct equation for the flux through the coil
Correct relation between induced emf and flux in the coil
Calculate correct value of induced emf with unit
Calculate correct value of induced current with unit
Please show:
Correct equation for the flux through the coil
Correct relation between induced emf and flux in the coil
Calculate correct value of induced emf with unit
Calculate correct value of induced current with unit
Explanation / Answer
a) flux = B*A
b) induced emf = -d(flux)/dt
c) emf = -AdB/dt = -3.14*0.1^2*0.1 = -0.00314 V
d) current i = emf/R = 0.00314/2 = 1.57 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.