A loudspeaker of mass 16.0 kg is suspended a distance of h = 2.40 m below the ce
ID: 1873122 • Letter: A
Question
A loudspeaker of mass 16.0 kg is suspended a distance of h = 2.40 m below the ceiling by two cables that make equal angles with the ceiling. Each cable has a length of l = 3.90 m . (Figure 1)
Part A
What is the tension T in each of the cables?
Use 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
1 of 1
A loudspeaker of mass 16.0 kg is suspended a distance of h = 2.40 m below the ceiling by two cables that make equal angles with the ceiling. Each cable has a length of l = 3.90 m . (Figure 1)
Part A
What is the tension T in each of the cables?
Use 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
T = Figure1 of 1
Explanation / Answer
sin(theta) = h / L
theta = sin^-1(2.40 / 3.90 )
theta = 38 deg
in vertical, Fnet = 2 T sin(theta) - m g = 0
2 T sin38 = (16 x 9.8 )
T = 127.4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.