10. + Question Details SerCP8 19-P030 My Notes Ask Your Teacher A copper wire is
ID: 2035940 • Letter: 1
Question
10. + Question Details SerCP8 19-P030 My Notes Ask Your Teacher A copper wire is 10.00 m long and has a cross-sectional area of 2.00 x 10-4 m2. This wire forms a one turn loop in the shape of a square and is then connected to a battery that applies a potential difference of 0.100 V. If the loop is placed in a uniform magnetic field of magnitude 0.300 T, what is the maximum torque that can act on it? The resistivity of copper is 1.7 × 10-8 ? nI. N·m Need Help? Read It Talk to a Tutor Show My Work (Optional) Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
R = resistance = rho*L/A
resistivity rho = 1.7*10^-8 ohm m
L = length = 10 m
A = area of cross section = 2*10^-4 m^2
Resistance R = 1.7*10^-8*10/(2*10^-4) = 0.00085
I = current in wire = V/R
V = potential difference = 0.1 v
I = 0.1/0.00085 = 117.65 A
perimeter of square 4l = L
length of side l = L/4 = 10/4 = 2.5 m
torque = N*I*A*B*sintheta
N= number of loop = 1
A = area of loop = l^2
theta = angle between normal and magnetic field
for maximum torque theta = 90
maximum torque = N*I*A*B
maximum torque = 1*117.65*2.5^2*0.3 = 221 Nm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.